Jakiś czas temu, podczas jednej z wizyt w Warszawie, zainteresowałem się stojącymi nieopodal dworca głównego rowerami z tzw. 'ostrym kołem'. Na jednym z nich zobaczyłem nalepkę 'one less car'. Hasło dało mi do myślenia. Pomyślałem, że warto byłoby bardziej wyeksponować to hasło, na przykład umieszczając je... na swoich plecach. I tak doszedłem do pomysłu, by wykonać projekty nadruków na kamizelkach odblaskowych, tych samych, które muszą wozić w samochodzie kierowcy.
 
Przedstawiam trzy własne projekty nadruków na kamizelki ostrzegawcze (ochronne?). Projekty mogą też być użyte na t-shirtach.
 
koszulka01 JaNieTrujeaTy
Rys. 1. ja nie truję, a Ty?
koszulka02 JedenSamMniej
Rys. 2. jeden samochód mniej
koszulka03 JaNieTruje
Rys. 3. ja nie truję
 
W głównej części artykułu przedstawiam pełnowymiarowe propozycje przygotowane w rozdzielczości 300 dpi (format .PNG), pliki w otwartym formacie binarnym .PDF oraz pliki z wektorowym zapisem grafiki w otwartym formacie .SVG.
Koszt jednostkowy wykonania takiego nadruku metodą termotransferową to około 30 pln. Podkreślam, że jest to koszt samego nadruku, bez kosztu kamizelki.
 
Wymiary nadruku to mniej więcej 40 x 40 cm.
 
Licencja: wszystkie przedstawione projekty dostępne są na licencji copyleft (lewo autorskie) CC. W szczególności: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach; 2.5 Polska.
 
Pliki do pobrania:

Wersja nadruku

Format pliku

01 02 03
Otwarty wektorowy (.SVG ) pobierz pobierz pobierz
Otwarty binarny (.PDF ) pobierz pobierz pobierz
Otwarty, bitmapa (.PNG ) pobierz pobierz pobierz
 
Pliki zapisane w formacie .SVG można poddać edycji np. za pomocą aplikacji Inkscape.
 
2
Fot. 1. Kamizelka w praktyce :-]
Wykonanie kamizelki powierzyłem firmie specjalizującej się w wykonywaniu reklam. Niestety wykorzystują system operacyjny spod znaku M$. Zgodzili się na instalację Inkscape przeznaczoną na sytsemy M$. Do wykonywania nadruków na materiałach wykorzystują aplikacje Corel. Proste przeniesienie krzywych z Inkscape do Corela popprzez mechanizm 'wytnij / wklej' nie powiodło się. Podzielili projekt kamizelki na poszczególne elementy, zamienili na bitmapy i przenieśli je do Corela. Następny etap polegał na przesłaniu informacji o krzywych do specjalnej wersji plotera, który wyciął kształty elementów przeznaczonych na nadruki. Wycięte kształty trafiły do wielkiego żelazka, które trwale przyprasowało je do materiału kamizelki. Efekt końcowy na fotce.

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.